Ministranci i Schola



Ministranci i lektorzy

„Ministrare” z łaciny oznacza „służyć”. Ministrant jest więc osobą, która ma służyć (pomagać) kapłanowi podczas Eucharystii czy też nabożeństw. Przez swoją posługę tak blisko ołtarza służy nie tylko kapłanowi, ale samemu Jezusowi, który przychodzi do nas podczas każdej Ofiary, jaką jest Msza Święta.

Udział ministrantów i lektorów w liturgii wymaga odpowiedniej troski o należyte przygotowanie ich do wykonywanych funkcji. W soborowej Konstytucji o Liturgii możemy przeczytać: „Duszpasterze niech zabiegają gorliwie i cierpliwie o liturgiczne wychowanie oraz czynny udział wiernych, tak wewnętrzny jak i zewnętrzny stosownie do ich wieku, stanu i rozwoju życia i stopnia kultury religijnej, spełniając w ten sposób jeden z głównych obowiązków wiernego szafarza Bożych tajemnic” (KL 19).

Lektorzy
Lektor to osoba odczytująca Słowo Boże podczas Mszy św. i innych nabożeństw. Ma On specjalne zadanie do wykonania, dlatego musi być dobrze przygotowany do pełnienia tej funkcji. Od lektora wymaga się właśnie dużej pracy nad sobą poprzez m.in. czytanie Pisma św. Pismo św. w życiu każdego lektora powinno zajmować centralne miejsce. By dobrze odczytywać Słowo Boże nie wystarczą talenty oratorskie. By Słowo przekazać, trzeba je najpierw samemu przyjąć i zrozumieć.

1. Lektor rozbudza w sobie umiłowanie Pisma Świętego poprzez częste jego czytanie i rozważanie.
2. Lektor z godnością, radością i zaangażowaniem czyta Słowo Boże podczas Eucharystii i innych nabożeństw.
3. Lektor starannie przygotowuje się do każdorazowego publicznego czytania Słowa Bożego.
4. Lektor z szacunkiem troszczy się o księgi zawierające teksty Pisma Świętego.
5. Lektor dba o czystość swojego słownictwa, nie kłamie, nie przeklina, nie obraża innych ? bo jego usta głoszą Słowo Boże.
6. Lektor coraz bardziej zgłębia liturgię i żyje nią.
7. Lektor jest gorliwym apostołem i świadkiem wiary w rodzinie, szkole, pracy.
8. Lektor nigdy nie powinien traktować z pogardą młodszych kolegów z Liturgicznej Służby Ołtarza.
9. Lektor zawsze jest gotowy podjąć funkcje stopnia niższego, jeśli zajdzie taka potrzeba.
10. Lektor coraz bardziej stara się służyć wspólnocie parafialnej jak i Kościołowi Powszechnemu przez coraz głębszą współpracę z duszpasterstwem.

Opiekę duchową i formacyjną nad ministrantami i lektorami w naszej parafii pełni ksiądz wikariusz Szczepan Wiśniewski.

Schola

Schola liturgiczna pełni ważną rolę w kościele.  Obecnie scholą nazywa się zespół wokalny tworzony przez osoby związane z parafią, którego zadaniem jest pomoc w inicjowaniu i podtrzymywaniu śpiewu podczas liturgii.

Dokument soborowe tak o niej mówią: „Do niej bowiem należy troska o poprawne, zgodne z różnymi rodzajami śpiewu, wykonywanie właściwych im części liturgii oraz wspomaganie czynnego uczestnictwa wiernych przez śpiew w liturgii. Obecność scholi w liturgii i to nie tylko „od wielkiego święta”, ale w każdą niedzielę ukazuje bogactwo i różnorodność posług i zaangażowania wiernych w sprawowanie liturgii. Przede wszystkim schola powinna wykonywać śpiewy dla nich przeznaczone, następnie powinna podtrzymywać śpiew wiernych, może też śpiewać pieśni na przemian z ludem (np. wierni refren, schola zwrotki), uczyć nowych pieśni, śpiewać pieśni trudne i wielogłosowe”.

W naszej parafii scholę prowadzi pan organista, a duchową opiekę nad nią sprawuje Ks. Szczepan Wiśniewski.

EnglishFrenchGermanItalianPolish