Relacja z naszej pielgrzymki do Wilna
W dniach 29 września – 1 października br. wybraliśmy się na piękną i pełną wspaniałych przeżyć pielgrzymkę do litewskich miejsc kultu religijnego i nie tylko.
Udając się do Wilna śladami Siostry Faustyny Kowalskiej, każdy z uczestników pielgrzymki niósł w sercu swoje intencje oraz pragnienia zobaczenia ważnych katolickich miejsc kultu religijnego. Z Bożą pomocą udało się odwiedzić zarówno miejsca związane z objawieniami Jezusa Miłosiernego i samą Siostrą Faustyną, jak i inne obiekty sakralne i świeckie charakterystyczne dla stolicy Litwy.
I tak między innymi pielgrzymi zobaczyli domek s. Faustyny na Antokolu, gdzie została podyktowana Koronka do Miłosierdzia Bożego. Także na Antokolu udało się zwiedzić perłę wileńskiego baroku – Kościół Św. Piotra i Pawła. Pątnicy udali się także na Górę Trzech Krzyży, skąd mogli podziwiać malowniczą panoramę Wilna. Obowiązkowym punktem każdej wyprawy do stolicy Litwy jest cmentarz na Rossie, gdzie spoczywa wielu naszych znamienitych Rodaków i jest tam też grób matki Józefa Piłsudskiego oraz jego serce. Pielgrzymi zwiedzili również dawną pracownię Eugeniusza Kazimirowskiego, gdzie powstawał obraz Jezusa Miłosiernego. Dla każdego niesamowitym przeżyciem duchowym było także spotkanie z Matką Bożą Ostrobramską oraz indywidualne czuwanie modlitewne w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia. Uczestnicy pielgrzymki mieli też możliwość uczestniczenia tam w Mszy Świętej. W Wilnie udało się ponadto zwiedzić Pałac Prezydencki, katedrę Św. Stanisława z kaplicą Jagiellonów i grobowcem Św. Kazimierza, a także niektóre miejsca nawiązujące do naszych narodowych wieszczów Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego czy Józefa Ignacego Kraszewskiego. Na wielu uczestnikach wyjazdu duże wrażenie zrobił też tak zwany zakątek gotycki, a w nim m.in. kościół Św. Anny i kościół Bernardynów, pomnik Adama Mickiewicza, Zarzecze, Cerkiew Ducha Świętego z relikwiami prawosławnych świętych, polski kościół Św. Ducha, wileński Ratusz i Uniwersytet, gdzie studiował np. Andrzej Bobola, a wykładał Jakub Wujek – tłumacz Pisma Św. na język polski. Poza Wilnem podczas pielgrzymki udało się zwiedzić średniowieczny zamek Jagiellonów w Trokach zbudowany na Jeziorze Galwe przez wielkiego księcia litewskiego Kiejstuta i jego syna Witolda oraz domki Karaimów, jednego z najstarszych plemion tureckich, które to zostało sprowadzone do Trok w XIV w. przez Księcia Witolda.
Program całej pielgrzymki obfitował w tak wiele atrakcji, że każdy z uczestników znalazł dla siebie coś, co go zachwyciło lub wprawiło w zadumę i wzruszenie. Była to też dla wielu lekcja żywej historii i bardzo wartościowa podróż. Każdy, kto wziął w niej udział, z pewnością umocnił się i ubogacił tak duchowo jak i intelektualnie.
Cieszymy się, że z Bożą pomocą udało się to osiągnąć i mamy nadzieję, że nie będzie to nasza jedyna taka podróż.
.