Relikwie z groty w Gargano w naszej świątyni
W niedzielę 29 września przed poranną Mszą św. w uroczystej procesji wprowadzony został do naszej świątyni relikwiarz z kamykami pochodzącymi z groty w Gargano. Grotę tę, jak mówią zapisy historyczne, poświecił sam św. Michał Archanioł. Wydarzyło się to w 493 roku, kiedy to biskup Wawrzyniec w podzięce za zwycięstwo nad Grekami chciał poświęcić miejsce objawień. Ukazał mu się wówczas św. Michał i powiedział: „Zaniechaj myśli o poświęceniu groty, ja wybrałem ją na swoją siedzibę i już poświęciłem razem z moimi aniołami. Znajdziesz w niej znaki na skale i mój wizerunek, ołtarz, paliusz i krzyż. Wy tylko wejdziecie do groty i odmówicie przy mnie modlitwy. Jutro odprawicie dla ludu Najświętszą Ofiarę i zobaczycie, jak sam poświęcam tę świątynię.” Od czasu tych nadzwyczajnych wydarzeń Grota cieszy się tytułem Niebiańskiej Bazyliki, gdyż jako jedyna świątynia na świecie nigdy nie była poświęcona ręką ludzką.
Tej pięknej uroczystości w naszym kościele towarzyszyła wspólna modlitwa, a następnie poświęcenie relikwii oraz uroczysta oprawa liturgiczna z pieśniami do św. Michała Archanioła.
Od tego momentu relikwiarz z kamykami z garganowskiej groty stał będzie przy figurze św. Michała po lewej stronie świątyni, pomiędzy oknami. Warto z tej okazji zaznajomić się z historią miejsca ich pochodzenia i uświadomić sobie, jak istotna w obecnych czasach jest nasza modlitwa kierowana do św. Michała Archanioła będącego mocną i skuteczną tarczą w walce ze złem.
„Kamień wpisany jest w historię objawień św. Michała na Gargano. Kiedy w 1656 roku dżuma dziesiątkowała ludność Włoch, stanowiąc coraz poważniejsze zagrożenie również dla mieszkańców okolic Gargano, zaniepokojony biskup Alfonso Puccinelli poprosił św. Michała Archanioła o pomoc. Aby skłonić go do szybszej interwencji u Boga, włożył w ręce jego figury tekst modlitwy ułożonej w imieniu wszystkich mieszkańców miasta. Już 22 września do pałacu biskupa w Monte Sant’ Angelo przyszła odpowiedź. Podczas porannej modlitwy biskup Alfonso najpierw usłyszał jakby trzęsienie ziemi, a następnie w olśniewającym blasku ujrzał św. Michała Archanioła. Otrzymał też od niego polecenie poświęcenia kamyków pochodzących z groty oraz wyżłobienia na każdym z nich znaku krzyża i dwóch liter M. A. (Michał Archanioł). Jednocześnie św. Michał zapewnił go, że ktokolwiek będzie posiadał i z należną czcią przechowywał taki kamyk, uchroni się od choroby. Rzeczywiście, obietnica spełniła się i wszyscy, którzy posiadali poświęcone kamyki, wkrótce zostali uwolnieni od śmiertelnej zarazy. Od stuleci przypomina o tym pomnik ku czci św. Michała Archanioła wzniesiony na placu naprzeciw pałacu biskupiego i umieszczony na pomniku napis w języku łacińskim: Księciu Aniołów, Zwycięzcy zarazy, Patronowi i Opiekunowi pomnik na wieczna wdzięczność Alfonso Puccinelli 1656.” (fragm. artykułu ks. Karola Dąbrowskiego)
Św. Michał Archanioł był pierwszym egzorcystą, który wypędził Lucyfera z Królestwa Niebieskiego. Dziś modlitwa zwana „małym egzorcyzmem” jest naszym narzędziem obrony przed wszelkim złem. Z języka hebrajskiego mîkā ēl oznacza „Któż, jak Bóg!”.
Św. Michał Archanioł czczony był od zarania chrześcijaństwa. W sposób szczególny jego kult rozwinął się we Włoszech, a miejscem wyjątkowego kultu stała się góra Gargano, na terenie której znajduje się miasto Monte Sant’Angelo. Tutaj św. Michał objawił się aż 4 razy – w latach 490, 491, 493 i 1656.
Jest On również od 2017 roku patronem Gminy Dydnia, a w parafii Niebocko szczególnie czczony jest od 21 lutego 2023 roku, kiedy to miało miejsce nawiedzenie naszej świątyni przez kopię figury św. Michała Archanioła z góry Gargano we Włoszech. Było to piękne i głębokie przeżycie, które wywarło mocny ślad w wielu z nas i trwa w naszej pamięci do dzisiaj.