Aktualności,  Artykuły,  Wydarzenia

Święto Patrona Szkoły Podstawowej w Niebocku

Społeczność Zespołu Szkół w Niebocku co roku w marcu obchodzi święto swojego Patrona, którym jest król Władysław II Jagiełło. Święto to przypada zazwyczaj na 4 marca, czyli na dzień upamiętniający koronację pierwszego Jagiellona.

Tegoroczne święto szkolnej społeczności rozpoczęła uroczysta Msza św. o godzinie 9.00. Sprawował ją poprzedni proboszcz parafii Niebocko ks. Edward Stępień oraz obecny proboszcz ks. Andrzej Szkoła. Obydwaj kapłani związani byli przez wiele lat z niebocką szkołą jak nauczyciele religii.

W homilii wygłoszonej przez ks. Andrzeja Szkołę zebrana społeczność szkolna oraz zaproszeni goście usłyszeli o ważnych wartościach, jakie przyświecały postaci króla Władysława, a które, mimo upływu wieków, nadal są aktualne. Wypowiedziane też zostały najważniejsze wskazówki, jak być prawdziwym patriotą w dzisiejszych niełatwych czasach. Zacytowane słowa Jana Pawła II stanowiły dla nich podwalinę: „Prawdziwa odnowa człowieka i społeczeństwa dokonuje się zawsze za sprawą odnowy sumień. Sama zmiana struktur społecznych, ekonomicznych i politycznych- choć ważna – może się jednak okazać niewykorzystaną szansą, jeśli nie stoją za nią ludzie sumienia”. Ksiądz proboszcz głosił w swym kazaniu, że wolność wiąże się z przyjęciem odpowiedzialności za skutki swoich działań, i że właśnie w święto Patrona powinniśmy uświadomić sobie naszą odpowiedzialność za przyjęcie dziedzictwa przodków w wymiarze patriotycznym, chrześcijańskim i ogólnoludzkim, tak, abyśmy my sami i nasi wychowankowie wzrastali w prawdziwej wolności. Przeżywana uroczystość nie powinna być tylko sentymentalnym, jednorazowym wydarzeniem, ale powinna budzić sumienia i mobilizować do umacniania naszej tożsamości narodowej i szacunku do spuścizny przodków, w tym i naszej chrześcijańskiej spuścizny.

Oprawę muzyczną całej Mszy Św. przygotowała młodzież szkolna.

Później wszyscy, w uroczystym przemarszu ze sztandarem, udali się do budynku szkoły na okolicznościową część artystyczną, podczas której dzieci przedstawiły sceny z życia króla Władysława, w tym sceny z bitwy pod Grunwaldem oraz wykonały odpowiednio dobrane utwory muzyczne. Wybrzmiała między innymi jedna z najstarszych polskich pieśni „Bogurodzica”, która towarzyszyła wojskom polskim przed rozpoczęciem bitwy z Krzyżakami na grunwaldzkich polach.

EnglishFrenchGermanItalianPolish