Pielgrzymka do Kęt, Kalwarii Zebrzydowskiej i Wadowic
W październiku 2023r. nastąpiła inauguracja Roku św. Jana Kantego w związku z przypadającą 550. rocznicą Jego śmierci. Jak wiemy, św. Jan Kanty zmarł 24 grudnia 1473 roku w Krakowie i tam jest pochowany w kościele św. Anny, natomiast Kęty to miejscowość, w której się narodził.
Ta ważna okrągła rocznica zachęciła parafię w Kętach na czele z księdzem proboszczem Zbigniewem Juraszem oraz działającym przy niej Bractwem św. Jana Kantego do zorganizowania 22 czerwca 2024 roku zjazdu wszystkich parafii, którym patronuje św. Jan.
Parafianie z Niebocka pod przewodnictwem księdza proboszcza Andrzeja Szkoły udali się na tę uroczystość w licznej, bo aż 51- osobowej grupie. Była to jednocześnie okazja do pielgrzymowania do innych ważnych pod względem kultu religijnego miejsc.
Pielgrzymi najpierw odwiedzili Sanktuarium Pasyjno – Maryjne w Kalwarii Zebrzydowskiej, gdzie pokłonili się przed cudownym obrazem Matki Bożej Kalwaryjskiej.
Dalej trasa wiodła już bezpośrednio do Kęt. Na parkingu przywitała pielgrzymów z Niebocka ich rodaczka siostra Marcela ze zgromadzenia s. Zmartwychwstanek, która w Kętach pracuje już od około 4o lat. Zaprowadziła pielgrzymów do kościoła pod wezwaniem świętych Małgorzaty i Katarzyny, gdzie o godzinie 12.00 rozpoczęła się uroczysta Msza Święta. Koncelebrowało ją wielu kapłanów, gdyż na uroczystość tę zjechali pielgrzymi aż z 11 parafii z terenu całej Polski. Liturgii przewodniczył zaś dyrektor wydziału duszpasterstwa ogólnego bielsko-żywieckiej kurii ks. Piotr Hoffmann.
Była to okazja do niezwykłego spotkania ze św. Janem Kantym, wspaniałym patronem, którego mamy zaszczyt mieć również za orędownika naszej niebockiej wspólnoty parafialnej. Życiorys i postawa tego wielkiego średniowiecznego teologa i uczonego ciągle inspirują nas ludzi XXI wieku. Piękną i godną naśladowania jest postawa św. Jana świadcząca o jego umiłowaniu mądrości i wykształcenia, a jednocześnie wychodząca ponad nią otwartość serca, które przepełnione jest dobrocią, miłosierdziem, skromnością i pokorą.
Po uroczystej Eucharystii wszyscy pielgrzymi zostali zaproszeni przez Bractwo św. Jana Kantego na poczęstunek i chwilę odpoczynku w pięknych ogrodach otaczających kościół.
Po zwiedzeniu kościoła św. Jana Kantego i oddaniu czci Jego relikwiom nastąpiło ponowne spotkanie z siostrą Marcelą, która tym razem zaprowadziła pielgrzymów na teren swojego zgromadzenia, opowiedziała o codziennej pracy sióstr Zmartwychwstanek oraz oprowadziła po muzeum, w którym przybliżone zostały postacie założycielek zakonu Bł. Matki Celiny Borzęckiej i jej córki Jadwigi obecnie Sługi Bożej, której proces beatyfikacyjny jest w toku. Ciekawe informacje przybliżające te dwie piękne postacie założycielek zakonu Zmartwychwstanek na wielu pielgrzymach wywarły duże wrażenie.
Po chwilowym odpoczynku i poczęstunku u sióstr Zmartwychwstanek pielgrzymi udali się w drogę powrotną. Udało się jeszcze odwiedzić Wadowice, a w nich klasztor Karmelitów Bosych, gdzie znajdują się relikwie św. Ojca Rafała Kalinowskiego oraz wmurowana w ścianie pamiątka po św. Janie Pawle II w postaci Jego szkaplerza.
Wspólna kontemplacja w odwiedzanych świątyniach, śpiew i modlitwa w autokarze, a także wzajemne rozmowy i spędzony razem czas wspaniale zjednoczyły naszą parafialną reprezentację biorącą udział w wyjeździe. Miejmy nadzieję, że piękne, przywiezione z pielgrzymki wspomnienia zachęcą do jeszcze niejednego takiego wyjazdu.