Wizytacja Kanoniczna
Każda parafia co 5 lat przeżywa Wizytację Kanoniczną. Ksiądz Biskup przybywa na teren konkretnego kościoła, aby zapoznać się z jego różnorodnymi działaniami.
Tegoroczna wizytacja odbyła się w czwartek 30 marca, a przeprowadzał ją ks. abp Adam Szal.
Rozpoczęła się o godz. 12.00 odwiedzeniem placówki szkolnej w Niebocku. Ksiądz Arcybiskup został tam serdecznie przyjęty przez dzieci, młodzież, dyrekcję, nauczycieli i pozostałych pracowników. Młodzież wystąpiła z okolicznościową częścią artystyczną, w której słowem mówionym i śpiewanym przybliżyła zacnemu Gościowi szkolnego patrona i postacie z nim związane. O swojej działalności charytatywnej oraz o współpracy z parafią opowiedzieli też członkowie Szkolnego Koła Caritas. Po występach młodzieży, na specjalnym spotkaniu z Radą Pedagogiczną, ksiądz Arcybiskup rozmawiał o ważnych dla edukacji wartościach, jakie należy dzisiaj przekazywać dzieciom i o istotnej roli nauczyciela w tym procesie. Wspomniał także o trwających przygotowaniach do beatyfikacji rodziny Ulmów z Markowej oraz o związanych z tym wydarzeniem wskazaniach dla wychowawców i katechetów szkolnych, którzy w przystępny sposób powinni przekazać swoim uczniom wiedzę o tych przyszłych polskich błogosławionych.
Po wizycie w szkole Ksiądz Arcybiskup udał się wraz z proboszczem parafii do świątyni, gdzie modlił się z zebraną grupą wiernych za zmarłych spoczywających na naszym cmentarzu. Odwiedził też cmentarz parafialny. Ważnym elementem wizyty były odwiedziny u osoby chorej, jej spowiedź oraz udzielenie Sakramentu Eucharystii.
Wizytacja kancelarii i indywidualne rozmowy z kapłanami pracującymi w parafii zostały zwieńczone ostatnim, najważniejszym momentem wizytacji – uroczystą Mszą Św. Rozpoczęła się ona wprowadzeniem Księdza Arcybiskupa do świątyni przez proboszcza parafii w asyście księży oraz służby liturgicznej. Wprowadzeniu towarzyszyło ucałowanie przez ks. Arcybiskupa relikwii Św. Jana Kantego oraz pokropienie wiernych wodą święconą. Po dojściu do ołtarza wszyscy uklękli przed tabernakulum i uwielbili Najświętszy Sakrament.
Następnie ksiądz Biskup został powitany przez przedstawicieli parafii – dorosłych i młodzież, a na końcu przez księdza proboszcza Andrzeja Szkołę, który w krótkich słowach zaprezentował swoją małą Owczarnię i jej codzienny trud w dążeniu do pogłębiania i umacniania wiary. Poprosił również o specjalne błogosławieństwo dla swoich parafian. Eucharystii przewodniczył ksiądz Arcybiskup, który w wygłoszonej homilii podkreślił jak ważne jest w obecnych trudnych czasach budowanie żywego kościoła. Wskazał także na Sakrament Pokuty jako na niezbędny element dla właściwego przeżycia Wielkiego Postu, a później Świąt Zmartwychwstania Pańskiego.
Pod koniec Mszy Św. przedstawiciel rady parafialnej zaprezentował księdzu Arcybiskupowi działalność grup osób świeckich funkcjonujących przy kościele w Niebocku, do których należą Akcja Katolicka, Liturgiczna Służba Ołtarza, Diakonia muzyczna, RAM, Wspólnoty Żywego Różańca, Rodzina Szkaplerzna i Rycerstwo Niepokalanej. Wszystkie grupy zostały szczegółowo scharakteryzowane pod względem charyzmatu oraz swojej działalności. Podkreślona została też znacząca rola kapłanów sprawujących opiekę nad wszystkimi zgromadzeniami osób świeckich działającymi przy parafii w Niebocku oraz fakt, że dzięki ich duchowemu kierownictwu Bóg stawiany jest w tych wspólnotach zawsze w centrum, a grupa trwa w łączności z Kościołem,
Na zakończenie ks. abp Adam pobłogosławił wszystkim wiernym zebranym w świątyni i podziękował za całokształt pięknej działalności żywego kościoła w Niebocku. Docenił, że nie jest ona celem samym w sobie, ale że realizuje najważniejsze zadanie, czyli służy posłannictwu Kościoła w odniesieniu do świata, a poprzez swoją pracę i modlitwę pogłębia relacje z Panem Bogiem i staje się przykładem dla innych. Ksiądz Biskup kilkakrotnie podkreślał, że cieszy go fakt, iż świątynia w Niebocku nie tylko pięknieje od strony materialnej i wizerunkowej, ale przede wszystkim rozwija się jako wspólnota ludzi wierzących.
Niektóre wspólnoty działające przy parafii miały swój bezpośredni udział w sprawowanej przez księdza Arcybiskupa Mszy Świętej. Scholistki wykonały psalm i odczytały modlitwę wiernych, lektorzy czytali Pismo Św., ministranci posługiwali przy ołtarzu, a Diakonia Muzyczna zaśpiewała kilka pieśni.
Wizytacji biskupiej podlegają wszystkie dziedziny życia religijnego, moralnego, apostolskiego i administracyjno-gospodarczego parafii. Otrzymaliśmy pochwałę i pozytywną opinię w związku z każdą wizytowaną płaszczyzną działalności parafialnej i jest to dla nas duża radość, a zarazem silna motywacja do dalszej pracy.