Odpust parafialny
Patron niebockiej parafii – Święty Jan Kanty, jak co roku, został uczczony w podniosły sposób podczas Odpustu Parafialnego dnia 20 października. Do uroczystości tej całą wspólnotę parafialną przygotował poprzez nauki rekolekcyjne Ojciec Dobromił – z klasztoru OO. Bernardynów w Wetlinie.
W wieczór poprzedzający odpust parafialny, 19 października, mieszkańcy Niebocka zgromadzili się na cmentarzu przy Krzyżu i figurze Matki Bożej, aby w uroczystej procesji wzdłuż cmentarnej alei odmawiać modlitwę różańcową za dusze zmarłych parafian. Było to głębokie przeżycie dla wszystkich modlących się, umacniające wiarę w życie wieczne i obcowanie świętych, a jednocześnie upamiętniające tych, którzy zakończyli już ziemską wędrówkę, ze szczególnym podkreśleniem siedemnastu naszych parafian, dla których zeszłoroczny odpust parafialny był już tym ostatnim.
20 października uroczystą sumę sprawowali ksiądz Józef Szmyd z Grabownicy oraz ksiądz proboszcz Andrzej Szkoła, a homilię odpustową wygłosił ojciec Dobromił. Używając licznych przykładów z życia Św. Jana Kantego, rekolekcjonista uświadomił wszystkim zebranym na Mszy św., że w postaci Patrona Parafii mają wspaniały wzór i powinnością każdego jest podejmowanie prób naśladowania go w pokorze, miłości oraz dobroci wobec Boga i bliźniego.
Wśród księży obecnych na uroczystej sumie odpustowej był również pierwszy proboszcz niebockiego kościoła- ks. Kazimierz Lewczak- bardzo ważna osoba dla tutejszych mieszkańców, od której wszystko się zaczęło i dzięki której na początku lat osiemdziesiątych XX wieku parafia w Niebocku zaczęła w ogóle istnieć.
W czasie Mszy Św. poświęcony został tegoroczny dar dla naszej świątyni – pięknie zdobiona monstrancja, dzięki której będziemy mogli godnie adorować ukrytego w Najświętszym Sakramencie Pana Jezusa.
Mszę odpustową zakończyła uroczysta procesja wokół kościoła, odśpiewanie hymnu „Ciebie Boga wysławiamy” oraz oddanie czci relikwiom Świętego Jana Kantego.
W podniosłej uroczystości odpustowej brała też udział cała społeczność szkolna: uczniowie, nauczyciele i dyrekcja szkoły. Towarzyszyły im dwa poczty sztandarowe: sztandar szkolny oraz sztandar Szkolnego Koła „Caritas”, którego patronem jest również Święty Jan z Kęt. Dzieci i młodzież na dalszą część uroczystości udały się po Mszy Świętej do budynku szkoły, gdzie miała miejsce akademia nawiązująca w swych treściach do kolejnego wspaniałego autorytetu moralnego, jakim był ksiądz prymas Stefan Wyszyński, patron 2021 roku. Dzięki montażowi słowno-muzycznemu młodzież szkolna miała możliwość uświadomić sobie, że słowa, nauki i przykłady z życia kardynała Wyszyńskiego są aktualne do dziś. Po występie artystycznym do grona Szkolnego Koła „Caritas” przyjęto kilkunastu nowych członków z klas starszych.
Dziękując Panu Bogu za to ważne święto, jakie mogliśmy obchodzić w naszej parafii, pamiętajmy równocześnie, że dzień ten jest związany z możliwością uzyskania daru duchowego w postaci odpustu zupełnego, polegającego na darowaniu wszystkich kar doczesnych za popełnione grzechy. Odpust ten możemy ofiarować za siebie, ale też za dusze oczekujące w czyśćcu na Boże Miłosierdzie. Odpust parafialny to też okazja do spotkania ze sobą całej wspólnoty i całych rodzin. Niesie on ze sobą szansę przypominania młodemu pokoleniu o prawdziwych wartościach i daje możliwość przywracania w oczyszczonych w sakramencie spowiedzi sercach radości z przynależenia do kościoła katolickiego. To wielkie święto dla całej parafii, której jesteśmy częścią i należy tak je obchodzić, by wynieść z niego jak najwięcej duchowych owoców.